Ekonomi

TİM Başkanı Gültepe: Dövizdeki sorunlar çözülmeye başlandı

CEMRE IŞIK KARACA

Türkiye İhracatçılar Meclisi Yönetim Kurulu üyeleri geçtiğimiz hafta Ankara’da Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile bir araya geldi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, ihracatçıların temel sorunlarından biri olan krediye erişim, Eximbank reeskont kredileri ve döviz kuru konusunu gündeme getirdiklerini söyledi.

Gültepe, “Bakan Şimşek ile görüşmemizde özellikle finansmana erişim konusunda yaşadığımız sıkıntıları konuştuk. Reeskont kredileri ile ilgili sorunları aktardık. Öte yandan döviz kurunun artıları ve eksileri hakkında konuştuk. Bir hafta sonra yavaş yavaş düzelmeye başladı” dedi.

“Döviz kurunun bir günde hızla yükseldiği doğru değil”

Gültepe, döviz kurunda son günlerde yaşanan hızlı artışın reel bir politika olmadığını belirterek, kurun enflasyon oranında artması gerektiğini söyledi. Gültepe, “Rekabeti sağlayabilecek bir kur politikası oluşturmak, yatırımlar için uzun vadeli teşvikler ve yeni finansal modeller getirmek gerekiyor. Bir günde yüzde 7 faiz artışı çok doğru bir şey değil. İhracatçılar yüksek kur istemiyor. Biz sadece döviz kurunda enflasyon oranında bir artış olması gerektiğini düşünüyoruz. Aksi takdirde rekabet gücümüzü kaybederiz” dedi.

Bakan Şimşek ile daha yakın çalışmak istediklerini belirten Gültepe, “Yeni yönetimle daha çok istişare etmek istiyoruz. Birlikte çalışarak Türkiye ekonomisine ve ihracatına katkı sağlayacak yeni rekorlar kırabiliriz.”

konak-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu