Haber

Ürdün: Kur’an-ı Kerim’in yakılması İslamofobinin yayılmasını körükleyen tehlikeli bir eylemdir

Ürdün, Danimarka’da aşırı sağcı Katı Taraf Partisi’nin (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan’ın Kopenhag’daki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim’i yakmasını İslamofobinin yayılmasına zemin hazırlayan tehlikeli bir eylem olarak nitelendirdi.

Ürdün Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada Paludan’ın Danimarka’da ve ardından İsveç’te Kur’an-ı Kerim yakması kınandı.

Açıklamada, “Hiçbir şekilde ifade özgürlüğü olarak tanımlanamayacak, İslamofobinin yayılmasını besleyen, şiddeti, radikalizmi ve dinlere hakareti besleyen bu tür eylemlere izin vermenin tehlikeli olduğuna” dikkat çekildi.

Açıklamada, dini sembollere saygı gösterilmesi, nefret ve ayrımcılığı körükleyen eylemlere son verilmesi, barış kültürünün yaygınlaştırılması ve “öteki” kabulü, insan onuruna saygı ve hoşgörünün artırılması için çağrıda bulunuldu ve çabaların yoğun olduğu kaydedildi. Bunun için uluslararası düzeyde yapılmalıdır.

İsveç’te 21 Ocak’ta Stockholm’deki Türkiye Büyükelçiliği önünde Kuran-ı Kerim yakan Paludan, bugün aynı provokasyonu Danimarka polisinin izniyle Kopenhag’daki Türkiye Büyükelçiliği önünde yaptı.

haber-karamanli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu